objednať

Turecko

Turecko leží na Maloázijskom polostrove a na juhovýchodnej časti Balkánskeho polostrova. Prevažná časť krajiny patrí k Ázii a menšia k Európe. Oddeľuje ich prieliv Bospor a Dardanely a Marmarské more. Turecké brehy obmýva niekoľko morí. Na severe je to Čierne more, na západe Egejské a Marmarské a na juhu Stredozemné more. Turecko susedí s viacerými krajinami. V európskej časti susedí s Bulharskom a Gréckom. V ázijskej časti má spoločné hranice s Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžanom, Iránom, Irakom a Sýriou. Rozloha je 779.452 kilometrov štvorcových, počet obyvateľov - 65 mil. obyvateľov.

Hlavné mesto Turecka je Ankara. Víza sú potrebné. Pri krátkych cestách je možné víza zakúpiť hneď na letisku po príchode do Turecka. Cena víza je 15 EUR a platí 30 dní.

Prvé zmienky o osídlení Turecka sa datujú od 7. tisícročia pred n.l. Okolo r. 2000 pred n.l. prichádzajú na územie Turecka Chetiti, ktorí sa zaslúžia o materiálny rozkvet celej oblasti. Kultúrne sa Turecko rozvíja aj vďaka krétskej a mykénskej kultúre z neďalekého Grécka. Bohužiaľ ďalšie prenikanie kultúry zastavila trójska vojna. O ďalšie konflikty sa postarali obyvatelia Perzie z dôvodu veľkej rozpínavosti. Do zápasu o územie Turecka sa pridali aj Rimania, ktorí tu budovali svoje provincie. Významnú premenu zaznamenala Byzancia za vlády cisára Konštantína Veľkého, ktorý vybudoval Konštantinopol. V tomto meste dodnes stojí nádherný chrám Hagia Sofia zo 6. storočia n. l. 11., 12. a 13. storočie je poznačené krížiackymi výpravami. V 15. storočí sa Konštantinopol premenoval na Istanbul a stal sa hlavným mestom osmanskej ríše na najbližších päť storočí. Posledným sultánom osmanskej ríše bol Mehmed VI. V r. 1923 vznikla Turecká republika a hlavným mestom sa stala Ankara. Novodobé dejiny poznačilo obsadenie severnej časti Cypru a niekoľko výnimočných stavov. Dnes sa Turecko snaží o demokratický vývoj. Odráža sa to aj na podpore cestovného ruchu a budovaní turistických centier na Tureckej riviére.

Veľvyslanectvo SR v Ankare, Turecká republika
(v miestnom jazyku - Ankara´daki Slovakya Cumhuriyeti Büyükelciliđi)
Atatürk Bulvarý 245, Kavaklidere
06692 ANKARA
Turecká republika (Türkiye Cumhuriyeti)

Tel.: +90 – 312 – 4675075/6
Fax: +90 – 312 – 4682689
Mobil: +90 – 533 – 7600384
E-mail: emb.ankara@mzv.sk, cons.ankara@mzv.sk (pre konzulárne a vízové otázky)
Internet: www.mzv.sk/ankara

TureckoTureckoTureckoTureckoTureckoTureckoTureckoTurecko