objednať

Španielsko

Španielsko má najväčšie príjmy z cestovného ruchu spomedzi všetkých európskych krajín. Zlé meno robí krajine teroristická organizácia ETA, ktorá bojuje za osamostatnenie Baskicka. Španielsko zdobí krásna metropola Katalánska, Barcelona, ktorá je nielen mestom kvalitného futbalu, ale aj architektonickým majstrovským dielom fenomenálneho Salvádora Dálího. Španielsko si zachovalo štatút kráľovstva, konštutučnej monarchie s dvojkomorovým parlamentom.  Od roku 1986 je členom EÚ. Je tretím najväčším štátom Európy a má cca 45 mil. obyvateľov. Hlavné mesto je Madrid.

Kontinentálnemu Španielsku dominuje náhorná plošina a pohoria ako Pyreneje a Sierra Nevada. Z týchto výšin vyviera niekoľko veľkých riek – Ebro, Duero, Tagus a Guadalquivir. Baleárske ostrovy ležia v Stredozemnom mori /Malorka, Menorka, Ibiza/, zatiaľ čo autonómne Kanárske ostrovy sa nachádzajú pri africkom pobreží.

Španielska kuchyňa je známa paellou (ryžový pokrm s kuracím mäsom, morskými plodmi a zeleninou), tortillou (omeleta so zemiakmi) a sangriou (červené víno podávané s ovocím).