objednať

Izrael

Svätá Zem, je krajinou, kde Boh mimoriadne oslovil celé ľudstvo v záujme jeho harmonického duchovného vývoja.

Tu vznikli biblické dejiny Starého a Nového zákona, ktoré podnietili rozvoj novej civilizácie na všetkých kontinentoch. Izrael obmýva na západnom pobreží Stredozemné a na východnom pobreží Mŕtve more. Juh krajiny má prístup k Červenému moru vďaka krátkemu pobrežiu Akabského zálivu. Susedí s krajinami: Egypt, Jordánsko, Sýria a Libanon.

Tu je kolíska troch svetových náboženstiev – židovstva, kresťanstva a islámu.  Navštíviť a poznávať miesta Svätej zeme je určite neopakovateľný a hlboký zážitok a stáva sa nábožensko-duchovným bohatsvom na celý život. Takmer všetko obyvateľstvo tvoria Izraelčania. Z celkového počtu obyvateľov je asi desatina Židov z bývalého Sovietskeho Zväzu. Podľa náboženstva židia predstavujú 80 %, moslimovia 15 %, kresťania 2 % a ostatné náboženstvá len 3 % obyvateľstva.
V hlavnom meste Jeruzalem žije desatina obyvateľstva krajiny z celkového počtu 6,8 milióna obyvateľov. Úradným jazykom je ivrit, čiže novohebejčina a arabský jazyk. Dohovoriť sa dá jednoducho po anglicky.

Pamiatky: Jeruzalem (Jeruzalém) - je považovaný za sväté mesto. Túto tradíciu dodržiavajú Židia, kresťania i moslimovia. Múr nárekov - ide o múr Šalamúnovho chrámu, kde židia z celého sveta dávajú papieriky so želaniami medzi veľké kamenné kvádre. Hrobka Ježiša Krista (Boží hrob)- archeológovia skúmajú, či sa jedná o skutočný hrob Ježisa Skalný dóm - stojí na biblickej hore Moria, Olivová hora, Getsemanská záhrada, Krížová cesta (via Dolorose), Jericho - leží na západnom brehu Jordánu, Betlehém - údajné miesto narodenia Ježiša Krista sa nachádza cca 8 km od Jeruzalema. Dnes tu stojí Bazilika narodenia Ježiša Krista. Vnútri je jazero narodenia Ježiša Krista. Mŕtve more - liečebné miesto a zároveň prírodný unikát vďaka svojej nadmernej slanosti a hladine mora, ktoré leží 400 metrov pod hladinou Stredozemného mora. V Mŕtvom mori neexistuje kvôli spomínanej slanosti život. Rozloha Mŕtveho mora je 1050 km štvorcových. Do Mŕtveho mora ústí rieka Jordán.

 

 

IzraelIzraelIzraelIzraelIzraelIzrael